Close
Close

Brak produktów w koszyku.

Czy podczas karmienia można zajść w ciążę?

Czy podczas karmienia można zajść w ciążę?

[fb_button]

Ciąża to w życiu każdej kobiety wyjątkowy czas, który kojarzy się z błogim oczekiwaniem (szczególnie ta pierwsza). Po rozwiązaniu życie wywraca się do góry nogami inie ma czasu na myślenie nawet o antykoncepcji hormonalnej. Ale to dobrze się składa, bo od natury otrzymałyśmy mały prezent, jednak należy wiedzieć, jak go wykorzystać, żeby nie wpaść.

Pamiętam jak dziś, chrzest Bubka, zaproszeni goście, a obok mnie siedzi para, na której to weselu poznaliśmy się z Tatkiem. Dwójka dzieci rok po roku, chłopczyk 7, dziewczynka 6 lat. Ela mówi do mnie:

– Aga uważaj, ja jak mój malutki miał 8 miesięcy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, myślałam, że zabiję mego męża! Zabezpieczajcie się!

Ja na to:

– o rany! 8 miesięcy! Chyba nikt was nie przebije! My to zwykle uważamy, będziemy się pilnować.

DSC08511

I co? Kto ją przebił? No ja! Nigdy w życiu bym się nie spodziewała, że to mnie spotka. 7 miesięcy od porodu. Mimo wszystko cieszę się, ale rozumiecie, to była niespodzianka od losu. To było takie naprawdę wielkie niechcący. I wcale nie traktowałam karmienia piersią jako antykoncepcji. Choć teraz wiem, jak to wykorzystać.

Otóż karmienie piersią nie jest antykoncepcją, tylko częstotliwość przykładania do piersi maluszka. Najlepiej by między karmieniami nie było przerwy większej niż 3-4 godziny. Podczas ssania piersi przez dziecko wytwarza się prolaktyna – hormon odpowiedzialny za zahamowanie naszej owulacji. Za każdym razem, kiedy dziecko ssie naszą brodawkę, hormon uwalniany jest do naszej krwi, a po odstawieniu jego poziom spada. Dlatego, by karmienie było traktowane jako antykoncepcja, musimy jak najczęściej przystawiać maleństwo do piersi. Niestety nie możemy używać laktatora. Ta naturalna antykoncepcja zazwyczaj służy nam do 6 miesiąca po porodzie, gdy już wprowadzamy pokarmy stałe dla maleństwa i następuje ograniczenie ssania. Niektóre z nas mogą być jej nieświadome, nasz organizm instynktownie próbuje wydłużyć przerwę między porodem a zapłodnieniem, by się zregenerować. Ta naturalna metoda niepłodności laktacyjnej otrzymała swoją nazwę – LAM (Lactational AmenorrheaMethod). Współgra z tym ekologiczne karmienie, które polega na ciągłym, bezustannym spędzaniu czasu z dzieckiem, bez tak zwanych wspomagaczy typu butelki, smoczki, opiekunki. Towarzyszy temu karmienie na żądanie, przystawiamy dziecko do piersi wtedy, kiedy tylko ma na to ochotę, o każdej porze dnia i nocy, oraz nawet wtedy, kiedy nie jest głodne, a ma taką potrzebę. Po narodzinach Brzuszkowego, kiedy nie chciał smoczusia, nie wie co to jest butelka, mogę śmiało stwierdzić, że stosuję LAM. Jednak na wszelki wypadek nie będę traktowała tego jako środek antykoncepcyjny, bo przezorny zawsze ubezpieczony;)

unnamed

 

Podczas karmienia piersią pamiętaj o suplementacji, jest ona bardzo ważna, gdyż Twój organizm w tym czasie musi się zregenerować po porodzie, oraz zadbać o produkcję mleka.

To już ostatni wpis, jaki miałam dla Was zaplanowany podczas współpracy z marką Femibion. Poprzednie posty:

 

Close