Close
Close

Brak produktów w koszyku.

CZYM ROBIMY ZDJĘCIA NA BLOGU?

CZYM ROBIMY ZDJĘCIA NA BLOGU?

[fb_button]

DSC00022

Zastanawiasz się nad zakupem aparatu? Koniecznie lustrzanka z wymienną optyką. Na blogu działamy alfą 58, nie jest ciężka, dobrze się nią robi zdjęcia, a przy dzieciach zmykających szybko z kadru to nie łatwa sprawa. Za szybko poruszającymi się szkrabami nadąża autofokus, z funkcją śledzenia ostrości. A bez ostrości zdjęcie nie będzie zbyt atrakcyjne, dla bystrego oka czytelnika naszego bloga :) Nie tylko autofokus, ale i prędkość migawki na to wpływa, tu wynosi ona 8 klatek na sekundę.

Zdjęcia robimy tylko i wyłącznie w manualu. (tryb M). Ręcznie dopasowuję światło, migawkę i iso. Pierwszym kryterium jaki zawsze biorę pod uwagę jest światło, oraz to, czy zdjęcia będą robione w ruchu. Jeśli jest dosyć jasno, a Bubi jest ruchliwy, zaczynam od ustawienia migawki, na dosyć szybką (np 1/250), później rozjaśniam zdjęcie przesłoną (np f 1.4), jeśli nadal jest mi za ciemne, podkręcam je iso, im wyższe, tym zdjęcie jest jaśniejsze (np 800). Uważajcie na przesłonę (f), im niższa, tym zdjęcie jest jaśniejsze, ale i głębia ostrości jest mniejsza! Np robiąc portretowe zdjęcie przy takim parametrze tylko jedno oko będzie ostre, by były ostre dwa ustawiamy na np f 2.4. Im więcej będziecie klikać, tym do większej wprawy dojdziecie.

Fotografujemy w rawach – nie jpgach. Zrzucone zdjęcia, by widział je lightroom konwertujemy do rozszerzenia *dng. Zdjęcia zyskają na jakości, kolorystyce, sami łatwiej je rozjaśnimy, wyostrzymy. Odkąd zaczęłam korzystać z rawów, nie wyobrażam sobie wrócić do jpgów, polecam i Wam!

Teraz czas na nasze obiektywy:

DSC00024

Obiektyw 18-55mm, z przysłoną 3,5 do 5,6. Tak zwany obiektyw kitowy. Standardowo mocowany do lustrzanek. Rzadko go używamy, ze względu na niską wartość przesłony, korzystam z niego wówczas, gdy zdjęcia są robione w pokoiku Bubiego. Pokoik jest dosyć ciasny, więc zdjęcia tylko tym obiektywem wchodzą w grę.

DSC00025

Kolejnym obiektywem jest obiektyw 20mm, o przesłonie 2.8. Jest to typowy obiektyw krajobrazowy, 50tka jest dla mnie ‘za ciasna’, więc ja zabieram go gdy mamy wyjście np do kawiarni(klik), ma dobrą głębie i nie muszę wchodzić na stół by zrobić nim zdjęcie np sałatki.

DSC00031

50mm, 1.4 – to właśnie ten obiektyw, chcąc zrobić zdjęcia jedzenia (ahh jaki modny teraz jest #foodporn;)) muszę wskoczyć na pobliskie krzesło lub stół, a jeśli chodzi o całą sylwetkę Bubka, muszę odejść spory kawałek. Jednakże, mimo niedogodności jest on moim ulubieńcem:) Zażyczyłam go sobie od Mikołaja rok temu i to był najlepszy prezent do tej pory! Blogowym mamom polecam! Jesli jednak jest dla nas za drogi, idealnym jego następcą będzie 50mm 1.8, nie zauważycie tak mocno tej różnicy, a zdjęcia będą wychodzić super!

zDSC00019

 

To tyle w wielkim skrócie, jeśli miałybyście jakieś pytania – piszcie, chętnie odpowiem, lub przygotuję dla Was nowe posty dotyczące fotografowania:)

SONY ALPHA 58 – TU (KLIK)

Post przygotowany dzięki współpracy z firmą sony

Close