Close
Close

Brak produktów w koszyku.

Czym jest coaching mocnych stron i czy da się odzyskać wiarę w siebie?

Czym jest coaching mocnych stron i czy da się odzyskać wiarę w siebie?

Czym jest coaching mocnych stron? Czy da się odzyskać wiarę w siebie? Moje czytelniczki zapytane czy wierzą w siebie w 78% odpowiedziały, że nie. Zapytałam je jeszcze czy czy da się odzyskać wiarę w siebie, bądź się tego nauczyć. Ponad 11% odpowiedziało, że nie.

Są dwie drogi, w których pewność siebie możemy nabyć, bądź ją odzyskać. Jest to psychoterapia oraz coaching mocnych stron. Jestem po 4 letniej terapii. Twardo stąpam po ziemi, jednakże wciąż szukam swojej drogi. Rozmyślam co mogłabym w życiu robić jeszcze dodatkowo. Czy powinnam rozwinąć jakiś biznes, czy powinnam coś robić więcej. Myślę o tym każdego dnia, ale nie wiem co mogłabym robić.

Postanowiłam poszukać odpowiedzi. Po nitce do kłębka może zaprowadzić nas Test Gallupa. To jest test, który rozwiązuje się w miarę krótko. Mi osobiście zajęło to około 40 minut. Pytania wydawały się łatwe i jednocześnie podchwytliwe. Test robiłam pod okiem coacha mocnych stron: Aleksandry Burdyńskiej. Gallup wyróżnił 34 talenty, my na podstawie testu otrzymujemy informację o swoich 5 talentach, które mają ze sobą powiązania. Gdy już poznałam swoje talenty omówiłam wszystkie na spotkaniu coachingowym z Olą.

Zobaczcie jakie talenty mi wyszły. Zaraz obok nich napiszę Wam co najważniejszego usłyszałam i co zapamiętałam o moich talentach podczas rozmowy z Olą.

INDYWIDUALIZACJA – talent nie brzmi zbyt dobrze, może jak zadufana indywidualistka? Ale Ola raz dwa wyprowadziła mnie z błędu. Osoby o tym talencie: są zaintrygowane unikalnością innych ludzi; doceniają i uważają, że jest to super, że każdy z nas jest różny; potrafią zjednoczyć innych w grupy. Indywidualiści niosą w sobie ogromne zrozumienie. Indywidualizacja to podstawowy talent, który rozumie po co są testy Gallupa. Osoby o tym talencie dostrzegają niepowtarzalność człowieka. Ten talent pomaga w każdym polu i jest najczęściej rozumiany opatrznie (tak jak ja to zrozumiałam opatrznie, prawda?). To jest talent intuicyjny, a indywidualizacja wyciąga z każdego człowieka dobro.

NAPRAWIANIE – oczywiście też na opak talent zrozumiany przeze mnie. Kiedyś miałam silną chęć pomagania i naprawiania innych ludzi i myślałam, że nie wyplewiłam tego z siebie, a tu proszę. Tu wcale nie o to chodzi! Czego dowiedziałam się od Oli? Że uwielbiam rozwiązywać problemy, oraz że…. lubię szukać dziury w całym (hahahah jakaż to prawdziwa prawda o mnie), że diagnozuję problem i szukam rozwiązania, uwielbiam wyzwania, w których może coś nie pójść. Uwielbiam ponoć naprawiać ludzkie relacje, czy przekierowywać relacje międzyludzkie na właściwe tory. Mam ogromną satysfakcję gdy mi się uda coś naprawić. Patrzę błędom prosto w oczy i mam odwagę by się tym zająć. Co najważniejsze powinnam spojrzeć na każdy problem w taki sposób, czy ten problem jest moim problemem? Czy będzie mi komfortowo gdy podejmie ryzyko rozwiązania danego problemu? I nie powinnam brać na siebie za dużo, a wiem, że mam z tym problem! Także odkrycie tego talentu otworzyło mi oczy i pokazało co mogłabym zmienić i jaką drogą pójść.

OSIĄGANIE – osoby z tym talentem kochają pracować (tak bardzo ja), są wytrwałe, dobrze się czują gdy tej pracy jest dużo. Są to osoby bardzo intensywne i nie rozumieją jak można być nieproduktywnym (dokładnie…), oraz lubią doprowadzać sprawy do końca… Osoby z takim talentem nie umieją odpoczywać – to fakt! Nawet jak chciałabym odpocząć to nie dam rady, muszę coś w tym czasie robić (odpisywać na wiadomości w telefonie, czy czytać książkę/gazetę).

UKIERUNKOWANIE – osoby  z takim talentem według Oli są skupione na celu, widzą innych, którzy zbaczają ze ścieżki i potrafią ich ukierunkować z powrotem na dobrą drogę. Ten talent jest niesamowicie potrzebny w dzisiejszym świecie. By ten talent nie był przeciwko nam musimy brać pod uwagę osoby wokół nas.

WIZJONER – jak bardzo się przestraszyłam gdy usłyszałam, że mam ten talent. Ja zawsze lubiłam marzyć i to nierealnie i wystraszyłam się, że to talent wizualizowania sobie rzeczy, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Jednakże Ola powiedziała mi wiele bardzo fajnych rzeczy, że osoby posiadające ten talent bardzo inspiruje przyszłość. Osoby te potrafią wyobrazić sobie przyszłość przez wizualizację, wiedzą do czego dążą. Nie lubią jak ktoś jest usatysfakcjonowany tym co ma w życiu w danym momencie. Wizjoner może być dla innych ludzi inspiracją ponieważ dużo osiąga. Wizjoner może dać sobie czas na myślenie o przyszłości, może sobie stawiać realne cele i realne wizje.

 

Dowiedziałam się również, że bardzo rzadko spotykają się takie talenty jak WIZJONER z OSIĄGANIEM. Jest to dream team. Czy mogłabym pracować w korporacji? Na pewno moje talenty są dobre do takich firm, jednak wolę zostać na swoim. Na pewno kolejne spotkania coachingowe ukierunkują mnie na dalsze działania. Najważniejsze jest to, że odkryłam swoje talenty, a tym samym zaczęłam odkrywać siebie. Jaka byłam zdziwiona ile rzeczy pasuje do mnie, gdy Ola opisywała mi dane talenty. Talenty działają nie tylko w życiu zawodowym, ale w codzienności. Mówią o nas jakimi jesteśmy rodzicami, jak postrzegamy swoje dzieci, świat czy innych ludzi.

Poznając swoje talenty dopuszczamy je do siebie i uczymy się z coachem jak je wykorzystywać. Trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć działać. Poznając siebie od tych dobrych stron nabywamy pewności siebie. Zaczynamy siebie doceniać i w siebie wierzyć. Ważne jest by zacząć i pracować każdego dnia. Pracując tu i teraz pracujemy na to co posłuży nam w przyszłości.

 

Podsumowując: poznając siebie zaczniesz wierzyć w siebie. A wiara w siebie jest czymś niesamowicie ważnym. Daje nam poczucie pewności siebie, umysłowej stabilizacji, chęci do działania, łatwości w podejmowaniu ryzykownych decyzji, chęci osiągania więcej i więcej. Jestem niesamowicie dumna gdy kobiety wierzą w siebie i są pewne siebie. Coraz więcej kobiet postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu i pracować nad sobą. Są to również mamy, które posiadając dziecko/dzieci zaczynają rozumieć, że życie szybko przemija (patrząc po tym jak dzieci szybko się rozwijają) i pora coś zrobić, coś osiągnąć wziąć się za siebie. Jestem niesamowicie dumna z takich kobiet i nieustannie obserwuje te zjawisko. Gdy oglądam się za fajnymi samochodami prowadząc swoje auto, za kierownicami tych pojazdów coraz częściej widzę kobiety. Przepiękne, eleganckie, zadbane, panie bizneswoman. Pewne siebie. I nie mów mi, że nie chciałabyś zostać taką kobietą ;) A tylko wystarczy, że w siebie uwierzysz! :)

Close