Close
Close

Brak produktów w koszyku.

Czujesz, że Twoje dziecko jest niegrzeczne? Sprawdź co może Ci pomóc

Czujesz, że Twoje dziecko jest niegrzeczne? Sprawdź co może Ci pomóc

Bardzo często rodzice narzekają na swoje dzieci, a to, że są rozdrażnione, nie chcą wcześniej chodzić spać, nie słuchają się, bujają w niebieskich obłokach, żyją własnym życiem, odtwarzają agresywne sceny z gier komputerowych, są głośne, opryskliwe, biją się z równieśnikami.

Zachowania, które nie pasują nam rodzicom w naszych dzieciach – mogłabym wymieniać dłuższy czas. Dzieci, określane mianem niegrzecznych, łatwo jest skrzywdzić.

Zacznijmy od tego, że dla jednego rodzica dziecko będzie niegrzeczne, ponieważ nie chce wstawić zmywarki, a dla drugiego rodzica niegrzeczne dziecko, to takie stale uprzykrzające mu życie, rozdrażnione, takie które jest nacechowane zachowaniami, które opisałam w nagłówku tego wpisu.

Nie będę dziś wymieniała tych negatywnych zachowań maluchów, jednakże skupię się na tym jak im pomóc. Czytając ostatnio wiele książek, między innymi książkę Christel Ptetitcollin „ Pomóż dziecku mniej myśleć”, oraz mając w domu dziecko SI (zaburzenia integracji sensorycznych) wypracowałam i odkryłam parę fajnych rzeczy, które my rodzice możemy wdrożyć w życie, by pomóc naszemu dziecku, oraz sobie, przejść przez najtrudniejsze momenty, jakie może nam dostarczyć tylko opieka nad maluchami.

Wdrażając niektóre z tych rzeczy, o których napisze, w życie Waszego malucha zobaczycie przemianę. Dzieci będą spokojniejsze, rozważniejsze i bardziej otwarte. Sama widzę po swoich chłopakach, gdy nie stosujemy tych zachowań, jak szybko się zmieniają. Małe dzieci są podatne na manipulacje i podatne na oddziaływanie otoczenia. Dlatego ważne jest trzymanie się bezpiecznych zasad, które będą chronić nasze dzieci przed złem otoczenia. Wszystkie moje rady są zapisane w przypadkowej kolejności, ale każda z nich jest bardzo ważna.

Zaczynajmy!

Umocnij malucha w wysokie poczucie własnej wartości

Dzieci w okresie szkolnym i przedszkolnym są narażone na negatywne zachowania rówieśników. Dzieci, które mają niskie poczucie własnej wartości będą reagowały agresją, bijatyką, czy również negatywnymi odzywkami w odpowiedzi na zachowania rówieśników.

Dziecko, któremu każdego dnia powtarzamy, że jest mądre, dobre, uczynne, zabawne, fajne, a nawet przystojne (tak mówię do moich synków) będzie ubrane w dobre buty na życie. Co to oznacza?

My rodzice, jesteśmy dla dzieci autorytetami. Mama jest pierwszą kobietą swojego syna, a ojciec pierwszym mężczyzną w życiu swojej córki (nie bez powodu się mówi synek mamusi, czy córeczka tatusia). Rodzice są autorytetami i pierwszymi najważniejszymi osobami w życiu swoich dzieci. Dlatego boli ich każda krytyka. My urodzeni w latach 80 lub przed, rzadko byliśmy chwaleni i ciężko nam to przychodzi, ale przecież gdy pochwalicie swoje dzieci zdziała to cuda. Będą silne podbudowane, pewne siebie. Będą z wypiętą do przodu piersią pokonywać świat. Umocnione w swoją zajebistość nie będą się przejmować słowną agresją ze strony kolegów, po prostu spłynie to po nich jak po kaczce. A koledzy widząc, że naszych dzieci to nie rusza, w końcu przestaną stosować przytyki.

Dzięki komplementom od najmłodszych lat nasze dzieci będą się dobrze rozwijać i prężnie iść przez trudy jakie napotkają w swoim życiu!

To w skrócie, a temat jest o wiele bardziej obszerny. Mam nadzieję, że wkrótce go rozwinę bardziej.

Wyciszaj swoje dziecko, ogranicz gry komputerowe i korzystanie z elektroniki

Szczególnie przed spaniem. Wtedy nie czas na zabawy i szaleństwa, tylko na wyciszanie. W ciągu dnia ograniczaj również bodźce. A jest ich pełno: elektronika, czyli tablety, telefony i telewizory, jasne światła w domu, rodzeństwo. Nadwrażliwe dzieci szczególnie są na to narażone. Według badań wrażliwcy mogą słyszeć nawet wysokie fale dźwięków, które emitują na przykład pułapki na myszy. Zastanawiałam się nad zakupem takiej mysiej elektronicznej pułapki, która emituje tak wysoki dźwięk, że myszy po prostu uciekają.

Więc masa dźwięków z otoczenia sprawia, że nasze dziecko jest rozdrażnione i znerwicowane, skutkuje to napięciem i nieposłuszeństwem. Dlatego warto zadbać o chwilę ciszy w domu, zabrać elektronikę i unikać miejsc, które mogą emitować takie dźwięki.

Spędzaj czas z dzieckiem na świeżym powietrzu

Wspaniała jest aktywność fizyczna w wieku małego dziecka. Nie dość, że dzieci wówczas lepiej się rozwijają. Wzmacniają swoją motorykę i zdolności ruchowe, czy manualne. To dodatkowo upuszczają swoje napięcie, które prowadzi do agresywnych i nerwowych sytuacji.

Teraz gdy się zdarzają kwarantanny w rodzinach, wiele dzieci siedzi w swoich domach, niekiedy mieszkaniach w bloku. Wyjście na zewnątrz jest niemożliwe. Spróbujcie zrobić wspólny aerobic według filmu z YouTube, w formie zabawy dla dzieci. Potańczcie. Aktywność fizyczna jest ważna każdego dnia.

Zrób coś dla dziecka

Zrób przemeblowanie w jego pokoiku, kup mu raz na jakiś czas mały drobiazg, przeczytaj mu bajkę. Takie małe dla nas rzeczy są niezwykle ważne dla dzieci. Takimi drobiazgami pokazujemy im, że są dla nas ważne. Pokazujemy im, że możemy im poświęcić swój cenny czas, skupić się na nich, nie na sobie. Teraz mamy takie czasy, gdzie wiele rodziców jest zabieganych, często pracują z domu, odpychają swoje dzieci jak muchy gdy siedzą przy komputerze. Wiem, że to jest bardzo trudne kiedy dzieci maja stado pytań, a tekst czeka do wysłania. Więc warto wtedy ustalić pewne granice. Mama teraz pracuje przez godzinkę, a później trochę czasu będzie miała tylko i wyłącznie dla ciebie. Rozmawiajcie, dzieci są mądrzejsze niż myślicie. Co jest jeszcze ważne? By spełniać na bieżąco dane obietnice. Jeśli obiecamy, że poświęcimy dziecku czas (pogramy razem w plażówkę, poczytamy) nic, a nic nie może sprawić, nawet trzęsienie ziemi ;), że nasza obietnica zostanie złamana.

Wyrzuć wszystkie pistolety z domu

Nauczyłam się tego na studiach, a bardziej na praktykach. Jedna z wychowawczyń w grupie przedszkolnej zabraniała przynoszenia dzieciom pistoletów z domu (dzieci miały tylko jeden dzień, w którym mogły przynosić swoje zabawki). Zapytałam dlaczego? Narzędzie te służy w głównej mierze do celowania, a co za tym idzie skrzywdzenia przeciwnika. Dzieci naśladując scenki  gier komputerowych udają, że żyją w wirtualnym świecie. Naśladują również sceny z filmów. Pozwalanie dzieciom zabawy z pistoletem sprawia, że przyzwalamy na ten agresywny świat. Na takie złe zachowania. Najpierw zaczyna się od celowania w mamę czy bliskich, a gdy zabawkowy pistolet nie zadaje takiego bólu jak ten w filmie czy grze, można zawsze przecież kogoś kopnąć czy skrzywdzić w inny sposób.

Dlatego warto wyeliminować tego typu zabawki.

Chwal dziecko i mów, że je kochasz

Nawet po najgorszym dniu te słowa mają moc. Gdy miałaś jakiś konflikt z dzieckiem, pokłóciliście się, Wasze zdania się nie zgadzały, ważne jest podsumowanie dnia. Mam takich cudownych sąsiadów, którzy mi kiedyś powiedzieli, że nie kładą się spać gdy są skłóceni. Przed snem należy się zawsze pogodzić. Coś w tym jest prawda? To ma moc. Gdy poukładamy pewne sprawy, wyjaśnimy sobie wszystko, będzie się nam lżej spało, z lekkim sercem. Także jeśli w dzień były jakieś zgrzyty, wyjaśnijcie sobie wszystko na koniec dnia. Przeczytaj maluchowi bajkę. Przytul mocno, i powiedz, że mimo wszystko je kochasz. Bezwarunkowo, te słowa mają moc. <3

Close