Close
Close

Brak produktów w koszyku.

Czy istnieje kawa na każdą okazję? Moje ulubione rodzaje kaw

Czy istnieje kawa na każdą okazję? Moje ulubione rodzaje kaw

Czy istnieje kawa na każdą okazję? Śmiem twierdzić, że tak. Są kawy na przebudzenie, kawy na brak snu, na spotkanie biznesowe czy z przyjaciółką, na randkę, kawa po obiedzie, kawa do deseru, kawa na miły początek dnia… i tak dalej. Mogłabym wymieniać w nieskończoność :)

Jestem smakoszem kawy i dlatego każdy dzień rozpoczynam od niej. W tym wpisie opiszę Wam czym się charakteryzują kawy z nazwy, oraz jakie mają właściwości, oraz w jaki sposób przygotować kawę.

Kawa, ale czy to tylko kawa?

Myślisz sobie kawa to tylko kawa, potrzebujesz jej i gorącej wody, by zrobić sobie napój, który postawi Cię na nogi. Prawdziwy barista by z Tobą polemizował, oraz gdyby miał możliwość pokazania Ci ile jest sposobów na parzenie kawy, to oniemiałabyś ze zdziwienia. Zacznijmy od tego, że są różne rodzaje ziarenek kawy, nawet to kiedy są zbierane ma ogromne znaczenie. Pora roku, słońce, pora dnia mają bardzo duży wpływ na smak kawy. Następnie wchodzi w grę stopień zmielenia nasionek, temperatura wody, oraz to w jaki sposób się kawę zalewa, są do tego różne rodzaje akcesoriów, które możemy nabyć do swojego domu, jednakże dla mnie te procesy zawsze wydawały się skomplikowane i dlatego od tych akcesoriów wolę ekspres do kawy. Miałam w swoim życiu kilka ekspresów, pierwszy był to ekspres kolbowy. Trudny w użyciu, do kolby należało nasypać świeżo zmielonej kawy, a następnie trzeba było ją ubić. Na smak kawy miał nawet wpływ stopień jej ubicia w kolbie! Raz wychodziła dobra, a czasem nie dało jej się pić. Wcześniej miałam zwykły ekspres przelewowy, w którym kawa według mnie w ogóle nie miała mocy. Później przyszła pora na bezobsługowy ekspres w zabudowie, który ciągle czegoś ode mnie chciał. Wymagał specjalistycznego czyszczenia.

Kawa kiedyś

Pamiętam jak kiedyś nie mogłam się doczekać gdy spróbuje swojej pierwszej w życiu kawy! Nie wiem z jakich względów, ale babcia nie wyrażała zgody na picie przeze mnie kawy. Mówiła, że dopiero spróbuję gdy będę uczyć się do matury. Jednakże ja nie mogłam wytrzymać i zawsze podkradałam jej łyka tradycyjnej kawy w szarym kubku arcoroc. Zawsze na zębach pozostawały mi kawałki fusów, przez które mój tajemniczy plan zostawał zdradzony i dostawałam bęcki po głowie za nieposłuszeństwo ;) Kawa parzona przez babcię była w porównaniu do obecnych kaw niezbyt dobra. Wręcz te pływające po wierzchu fusy były okropne! I ta pianka pełna goryczy! Wyglądało to tak, że wsypywało się do szklanki dwie czubate łyżki zmielonej kawy i zalewało wrzątkiem. Na samo wspomnienie mam dreszcze, jednakże nieznane kusiło to poznania najbardziej ;)

Jaki wybrałam ekspres dzisiaj?

Dziś ze względu na mój tryb dnia, oraz to, że ciągle w moim życiu brakuje mi czasu, postawiłam na ekspres NESCAFÉ Dolce Gusto. Moja Dorotka, oraz jej przyjaciółki mają w pracy i w swoich domach ekspresy na kapsułki i bardzo sobie je chwalą. Po pierwsze ekspresy na kapsułki są to ekspresy bardzo łatwe w obsłudze, praktycznie bezobsługowe. Jedyne co to raz na jakiś czas musimy zadbać o napełnienie wody w tylnym zbiorniku. Nie musimy opróżniać żadnych pojemników na skropliny i robić tego rodzaju rzeczy.

Nie musimy również martwić się o rodzaje kaw i sposób ich przygotowania. Na każdej kapsułce widnieje znak, który określa ilość wody, którą ustawiamy w ekspresie. Przygotowanie kawy Latte nigdy nie było prostsze.

Rodzaje kaw

Latte Macchiato – jest to moja ulubiona kawa, na każdą porę dnia, pasuje do każdego spotkania i jest niebywale pyszna i sycąca. Jej urok polega na tym, że do szklanki najpierw należy nalać spienione mleko, a następnie delikatnie wlać espresso. Dzięki temu tworzą się trzy warstwy, mleczna, kawowo mleczna, oraz na samym dole kawowa. Nigdy nie mieszam takiej kawy i podczas picia jej, przechodzę proces przejścia przez trzy wyjątkowe smaki. Latte z kapsułek NESCAFÉ Dolce Gusto smakuje mi najlepiej, gdyż mleko z kapsułki jest delikatnie słodkie. Kawa w 100% jest gorąca, co nie występuje zawsze, gdy zamawiamy Latte, zdarzało mi się pić letnią, ze względu na źle spienione mleko.

Flat White – kawa charakteryzuje się tym, że jest mocna i jednocześnie jest biała, nie ma za wiele piany, co wskazuje na to sama nazwa ‚płaska biała’. Flat White zazwyczaj jest kawą na podwójnym espresso. Pamiętam jak kiedyś nie do końca wiedziałam co to za kawa i ją zamówiłam, normalnie później czułam jak trzęsą mi się wnętrzności, a ręce moje drżały jak nigdy. Dlatego po tamtym małym doświadczeniu wiem, że ta kawa powinna nosić miano kawy po nieprzespanej nocy. Postawi na nogi każdego! Jest super alternatywą dla osób, które nie lubią espresso, a lubią białe kawy i jednocześnie potrzebują mocnego pobudzenia! W ekspresie NESCAFÉ Dolce Gusto zrobimy Flat White za pomocą 1 kapsułki.

Grande – kawa Grande idealnie będzie pasowała na kawę w środku dnia, nie jest zbyt mocną kawą i pasuje tu do szklanki 200ml. Najczęściej robię ją sobie do popijania w pracy przy komputerze :). Nazwałabym ją ‚kawą na codzień’, która zawsze smakuje wyjątkowo.

Cappucino – wydaje mi się, że to bardzo powszechny rodzaj kawy. Cappuccino pamiętam jeszcze z mojego dzieciństwa. Prawdziwe Cappuccino pijemy w dużej filiżance, z pianą bez pęcherzyków powietrza, która ma około 2cm grubości. Cappuccino charakteryzuje to, że jest bardzo kremowe. W ekspresie na kapsułki zawsze wychodzi idealnie!

Espresso – nazwa tej kawy wywodzi się od włoskiego przymiotnika ‚esspresivo’ co oznacza wyrazisty. Ten przymiotnik idealnie pasuje do zapachu, barwy i smaku tej kawy. Espresso najlepiej przygotować w małej filiżance (50ml) by nie zepsuć jej intensywności. Jedno z najlepszych espresso uzyskamy właśnie z pomocą kapsułek NESCAFÉ Dolce Gusto. Szukając kapsułek Espresso wybierz pudełko z napisem Peru. Specjaliści do tej kawy wybrali ziarna Arabiki, która uprawiana jest właśnie w małej prowincji w Peru. Panują tam unikalne warunki klimatyczne, stąd ten wyjątkowy smak. W dodatku kawa w kapsułkach Peru jest organiczna!

Lungo – słowo to z włoskiego oznacza ‚długo’. Parzenie tej kawy polega na tym, by nie zaprzestać na ilości wody jaka jest potrzebna do parzenia espresso. Potrzebujemy trzy razy więcej wody, by uzyskać te same właściwości kawy, jednakże łagodniejszy smak i aromat. Szukając kawy Lungo w kapsułkach wybierz tę, która ma na opakowaniu napis Colombia. Ziarna arabiki w tej kawie, pochodzą właśnie z tego regionu. Kawa w kapsułkach Colombia podobnie jak Peru jest organiczna.

Także to są moje ulubione rodzaje kaw, które przygotowuje sobie w bardzo łatwy i prosty sposób. Kapsułkę z wybraną kawą wkładam do ekspresu i po chwili cieszę się przepysznym gorącym napojem! Proste? Proste! I w dodatku jak na ekspres do kawy w bardzo korzystniej cenie! Kliknij TUTAJ i zobacz w jak niewielkiej cenie możesz mieć mój ekspres ze zdjęć!

Każda kapsułka jest hermetycznie zamknięta, co wpływa na długotrwałą świeżość kawy. Kawa zaparzona w ekspresie NESCAFÉ Dolce Gusto jest parzona pod ciśnieniem 15 barów. Połączenie świeżości, bardzo wysokiej jakości ziaren i tego ciśnienia daje wyjątkowe kawy, niczym z kawiarni, polecam!

Close