Close
Close

Brak produktów w koszyku.

Bierz poprawkę na to, co mówią inni – jak prawidłowo dbać o rozwój dziecka? (moja traumatyczna historia w tle!)

Bierz poprawkę na to, co mówią inni – jak prawidłowo dbać o rozwój dziecka? (moja traumatyczna historia w tle!)

Każdy rodzic by chciał by jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Podczas narodzin dziecka każdemu z nas towarzyszy uczucie niepokoju ‚czy ja sobie poradzę’, ‚czy na pewno dobrze je trzymam’, ‚co jeśli ono płacze przeze mnie’, ‚co jeśli nie podołam’? Miliony pytań rozlegających się w głowie każdego rodzica to prośba o ratunek. Co robi taki rodzic? Słucha pokoleń, czyta książki, trzyma się schematów… BŁĄD! Dlaczego? O tym poniżej.

Zostałam zaproszona przez markę mleka modyfikowanego Enfamil Premium do Warszawy, na spotkanie ze specjalistą – Pawłem Zawitkowskim. Wiele słyszałam dobrego o tym Panu, a że nie dane mi było wcześniej się z nim spotkać, to jak na blogerkę parentingową przystało, wyruszyłam. Spotkania nie da się opisać jednym słowem, było niesamowite, inspirujące i…. Powiem Ci, że żałuję, że nie poznałam wcześniej tego gościa. Chciałabym by wiele specjalistów miało podejście takie jak on. Nazywam to po prostu ‚zdrowym podejściem’ do tematu. Wiesz jaki jest sekret? Nie pakowanie wszystkich do jednego worka, ale:

Indywidualne podejście do tematu.

Czyli do naszego dziecka. Ty – jako mama – znasz najlepiej swoje dziecko. Ja – jako mama, znam najlepiej swoje dzieci, a moja intuicja mnie nigdy nie zawodzi…

Około 6 miesięcy po narodzinach pierworodnego Bubka zauważyłam, że nie zachowuje się on jak inne dzieci. Dziwnie się spina (nieustannie napina mięśnie), w nosie ma raczkowanie, pełzanie, przewracanie się na brzuszek i inne aktywności fizyczne. Moja rodzina mówiła mi, że jest po prostu leniwy (nadal nie wiem jak można tak nazwać dziecko), a moja pani pediatra powiedziała, że wszystko jest w normie, bo moje dziecko niczym (według niej) nie wyróżnia się od pozostałych. Pomimo tego, że zostałam uspokojona, problem spędzał mi sen z powiek. Postanowiłam poszukać dobrego specjalisty, który stwierdził wzmożone napięcie mięśniowe u mego maluszka! A co by było gdybym nie poszła? Co by było gdybym nie szukała rozwiązania problemu? Zamiast kilkunastu spotkań na ćwiczenia powiązane z rehabilitacją maluszka, musiałabym ich odbyć kilkadziesiąt… A wystarczy by pani doktor bardziej przyjrzała się mojemu dziecku, by bardziej potraktowała go indywidualnie…

Historia ta nauczyła mnie by wsłuchiwać się w swój instynkt, on nigdy nie zawodzi! Gdyż każde dziecko jest inne, i potrzebuje indywidualnego podejścia – o tym właśnie na spotkaniu mówił Paweł Zawitkowski.

Czy wiesz, że:

  1. Jest około 100 odmian autyzmu? Tak naprawdę u każdego dziecka można znaleźć, któryś z objawów, który się wpasuje w chorobę, i zawsze można zwalić winę na chorobę. Ale przecież nie musi tak być!
  2. Większość rodziców bagatelizuje rozszerzanie diety niemowlęcia? W internecie jest mnóstwo informacji na ten temat. Inaczej wygląda rozszerzanie diety przy karmieniu piersią, inaczej przy mleku modyfikowanym. Są produkty, na które organizm lepiej zareaguje i najlepiej od nich zacząć. Jest również gluten, który drastycznie wprowadzony, może zaszkodzić organizomowi maluszka
  3. Rozwój naszego dziecka zaczyna się od zaciekawienia! Jeśli nasze dziecko samo się czymś zaciekawi, ruch pojawi się sam. Zaciekawienie i zaangażowanie, to dwie bardzo ważne potrzeby rozwojowe.
  4. Wiele problemów związanych z pierwszymi miesiącami życia dziecka (niespokojność, drażliwość, płacz, niespanie w nocy), które spędzają sen z powiek rodziców, są związane z niedojrzałością układu trawiennego – problemami typu kolka, czy refluks.

Stymulujmy nasze dziecko tak, by czuło się zaciekawione, wówczas pojawi się rozwój motoryczny,  poznawczy, społeczny i komunikacyjny. Postawmy na aktywne formy spędzania czasu z naszymi pociechami, tak by rosły dobrze. Rowerek biegowy, trampolina, skakanka? To najlepsze formy aktywności! Zwróćmy również swoją uwagę na odżywianie maluszka, postawmy na to, co najlepsze, oraz dopasowane do wieku maluszka.

Pamiętaj, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka. To Ty wyczujesz jeśli coś jest nie tak. Obserwuj bacznie, nie bój się zadawać pytań, i postaw na ruch! Wówczas maluch będzie się rozwijał prawidłowo! I tego Ci życzę z całego serduszka!

 

Close