Close
Close

Brak produktów w koszyku.

Niski budżet na wykończenie domu, da się? – Poradnik

Niski budżet na wykończenie domu, da się? – Poradnik

Jeśli chodzi o zmiany zachodzące w moim życiu na plus – to jestem optymistką. Szukam rozwiązań, udoskonalam je i się nimi cieszę. Nawet jeśli jestem nowicjuszką w tej dziedzinie. Mamy internet, mamy promocje w sklepach i inne fajne rozwiązania. Jeśli chodzi o zakup domu, na szczęście wśród grona bliskich mi znajomych zrobiłam to jako jedna z pierwszych. Dlaczego na szczęście? Otóż miałam świeży rozum, nie podpatrywałam nic u nikogo, a jedynymi moimi podpowiedziami były moja wyobraźnia, pinterest oraz gazety wnętrzarskie zbierane przez wieki. Miałam swoją wizję domu, był to minimalizm, biel, dużo zieleni w postaci roślin i dużo naturalnych dodatków. Lubię prostotę, a brakowało mi tego w moim rodzinnym domu, dlatego będąc ‘na swoim’ postanowiłam to sobie odbić.

Gdy słyszę o kwotach, gdzie tyle samo kosztuje wykończenie wnętrza co zakup domu, to wcale się nie dziwię. Wiem, że są produkty dobrej i wątpliwej jakości, a wannę można kupić za 500zł i za 15tysięcy. Jednakże budżet jakim dysponowaliśmy to niecałe 60tysięcy na cały dom! Nie było łatwo, ale się udało. Wiem, że mój mąż 5 lat temu, w dosyć wysokim standardzie urządził mieszkanko za prawie trzy razy mniej, ale to było 5 lat temu i tylko 53m2.

Zaczynamy! Pochłonęły nas:

podłogi – 8tys

schody – 6tys

listwy – 1tys

kominek z płaszczem wodnym i zabudową – 12tys

ściany – 8tys

kuchnia i garderoba – 12500 + sprzęty agd 12000

łazienka dolna – 8tys

łazienka na górze – 18tys

drzwi – 4tys

Sumując to wcale nie daje nam kwoty o jakiej pisałam. I teraz powiem Wam jak to zrobiłam w postaci mini poradnika :)

  1. Schody – nie szukaj w swoim mieście, szukaj u źródła. Pochodzę z Hajnówki, to jest brama do puszczy białowieskiej, a stamtąd obecni partnerzy biorą materiał na schody. Dlatego lepiej szukać producenta schodów, który jest na miejscu, niż producenta pośrednika. Wiem, że nasze schody w Białymstoku są wyceniane na trzykrotnie większą sumę.
  2. Listwy – są z mdfu pisałam o nich, teraz bym postawiła na większą jakość, ale skoro mieliśmy mniejszy budżet, to też nie kupowaliśmy ich od razu. Kupiliśmy je z pół roku po wprowadzeniu się, bez tego da się trochę czasu pożyć ;)
  3. Ściany – na szpachlowaniu całkowicie się nie znamy, ale gruntowanie to prosta sprawa, malowanie również
  4. Uwielbiam ten trik – po co kupować sprzęty za gotówkę? Sklepy bardzo często oferują raty 0%, dlatego sprzęty AGD mieliśmy rozłożone na raty, nie odczuliśmy tego tak jak by to miało miejsce w przypadku zakupu gotówkowego.
  5. Łazienka na górze – tu również istnieją fajne rozwiązania. Lustro na wymiar bardziej się opłaca od wyłożenia konkretnego miejsca kafelkami. Cegiełki (po 30m2 na allegro) również w zupełności wystarczyły. Płytki z hurtowni. Wanna, zlew, baterie – internet.
  6. Cała prawda o kibelku. Na dole mamy całe osprzętowanie z sieciówki, zestaw podtynkowy razem z muszlą – koszt 400zł (promocja). Na górze jednak postawiliśmy na jakość, zakupiliśmy drożej, znana marka, cud miód i orzeszki. I wiesz co się okazało? Ten cud miód – już ułamała mu się deska ;)
  7. Drzwi – długi czas żyliśmy bez nich. Inwestycja poczyniła się później, z zaskórniaczków. Nie wydawaliśmy na to budżetu, który mieliśmy na początku. Dało się bez nich żyć! A nawet, gdy już nastąpił ich montaż, zrobiło się bardzo dziwnie, czuliśmy się przytłoczeni..
  8. Stolarka, meble na zamówienie – wpłacasz zaliczkę i czekasz, czekasz. Następuje montaż szkieletu, możesz wpłacić kolejną część. Po montażu frontów już się nie wywiniesz i płacisz całość. Jednakże czasu jest naprawdę wystarczająco dużo pomiędzy tymi czynnościami by odłożyć trochę grosza.

 

Lekko nie było, ale daliśmy radę. Ten rok to będzie ogród, moja wymarzona pralnia, garaż dla poślubionego na jego sprzęty i została nam jeszcze brama wjazdowa, oraz po części sypialnia. Mam nadzieję, że się uwiniemy i pozostanie nam tylko spełniać marzenia o podróżowaniu. A Wy, czego nam życzycie? I na jakiej stopie jesteście jeśli chodzi o urządzanie się? :)

Close