Close
Close

Brak produktów w koszyku.

O tych 9 rzeczach powinna wiedzieć każda mama!

O tych 9 rzeczach powinna wiedzieć każda mama!

 

Bardziej roztrzepanego człowieka ode mnie na tej planecie nie znajdziecie. Przynajmniej ostatnio tak się dzieje. Nawet sobie zakupiłam witaminkę D z nadzieją, że coś pomoże. Dawka jak dla konia. A gdzie tam, zero efektów. Może na początku był taki tyci placebo, ale zdroworozsądkowo wszystko wróciło do normy.

Cieszyłam się na możliwość spotkania z Anią Lewandowską, krzyczałam mężowi, że jadę! Że zrobię sobie z nią zdjęcie na blog! I że dowiem się fajnych rzeczy, ona mi powie co zrobić żeby być piękną szczupłą i młodą jak ona!

I los chciał, że moja roztrzepana głowa nie zanotowała sobie w mózgu na karteczce daty spotkania, a o tej dacie dowiedziałam się właśnie w dniu, w którym ono się odbywało. Jednakże udało mi się dotrzeć cało na miejsce w jednym kawałku. Bardzo się cieszę, że spotkanie nie ominęło mnie i dostałam motywacyjnego kopa, w kierunku dbania o swoje zdrowe żywienie i aktywność fizyczną.

Sztab profesjonalistów od zdrowego stylu życia opowiadał co i jak trzeba by trzymać się zdrowo i mieć super samopoczucie, obalał również mity i przedstawiał fakty, które okazały się niezbędnymi informacjami dla przyszłych mam.

Dane mi było poznać wyżęj wymienioną Anię Lewandowską, dr inż. Agnieszkę Kowalik (dietetyk), Odetę Moro (prezes Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo) oraz Dawida Budzicha (kucharza, gotuje nieziemsko!).

Ten profesjonalny skład debatował na temat odżywiania się młodych osób, mam, kobiet planujących ciążę. Jesteśmy tym co jemy, dlatego na dobre samopoczucie składa się również nasza dieta i nasz zdrowy tryb.

 

fot. AKPA

To tylko kilka punktów, które zostały poruszone:

  1. Gotowe kaszki zbożowe są niezbędne w żywieniu dzieci do lat 3

MIT. Kaszki zbożowe wprowadzamy w drugim półroczu życia niemowląt. Kleiki i kaszki są źródłem białka, skrob, błonnika, witamin i składników mineralnych. Możemy je przygotować na wodzie, lub mleku modyfikowanym bądź mleku mamy. Mogą stanowić dodatek do przecierów warzywnych i owocowych. Zagęszczają pokarmy, zupki. Jednakże do diety takiego maluszka stopniowo powinny być włączane również naturalne produkty spożywcze. Kasza manna, jaglana, jęczmienna, kukurydziana gryczana. Zdrowe naturalne kasze nie zawierają cukru i zawierają więcej błonnika pokarmowego.

2. Niemowlęta nie powinny być dopajane między karmieniami.

FAKT, ale tylko wówczas jeśli są karmione piersią. Pokarm matki jest wystarczającym źródłem składników odżywczych i płynów. W czasie upałów niemowlę powinno być przystawiane do piersi na żądanie.

3. Kobieta, która pije mleko i je nabiał w czasie ciąży może spowodować wystąpienie alergii pokarmowej dla dziecka.

MIT. Nie ma potwierdzonych dowodów naukowych, które wskazują na związek przyczynowo skutkowy w wyżej wymienionej sytuacji.

 4. Masło jest najlepszym tłuszczem dla niemowląt i małych dzieci.

MIT. Według polskich zaleceń w żywieniu niemowląt i małych dzieci powinno się stosować takie tłuszcze jak: oleje roślinne – rzepakowy i oliwa z oliwek, oraz masło. Nie ma też przeciwwskazań do włączenia margaryny.

5. Miodu nie należy podawać dzieciom do lat 2.

TAK/NIE – niemowlętom do 12 miesiąca życia nie zaleca się wprowadzania miodu ze względu na możliwość zakażenia bakterią, która wywołuje botulizm dziecięcy. Od drugiego roku życia można zacząć podawać miód w małych ilościach zamiast cukru.

6. Należy ograniczać spożycie jajek (ze względu na cholesterol) w diecie dzieci, zwłaszcza u chłopców.

MIT. Jajka są bardzo wartościowym produktem spożywczym zawierającym pełnowartościowe białko, tłuszcze, lecytynę, witaminę D i żelazo. Prawdą jest, że 1 jajko, a dokładniej żółtko zawiera ok. 250 mg cholesterolu, czyli ilość odpowiadającą  dziennemu zapotrzebowaniu na ten składnik pokarmowy. Do diety niemowląt jajo powinno być wprowadzone w tym samym czasie co inne produkty uzupełniające – w 2. półroczu życia dziecka.

 7. Soki są zdrowe, można je podawać dzieciom bez ograniczeń.

MIT. Soki można wprowadzić dodiety niemowlęcia po ukończeniu 4 miesiąca życia jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem mamy nie powinno podawać się soków do 7 miesiąca życia.  Kwasy zawarte w sokach niszczą szkliwo i przyspieszają procesy próchnicze. Nie można ich podawać między posiłkami, ani nie mogą służyć zaspokajaniu pragnienia.

8. Kobieta w czasie ciąży może jeść za dwoje.

MIT. Kobieta powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Powinna odżywiać się zdrowo i spożywać pełnowartościowe posiłki. Średni przyrost masy ciała powinien wynosić 10-12kg. Nadmierny przyrost masy ciała u mamy, może spowodować nadmierną otyłość również u dziecka. Większa waga podczas ciąży sprzyja obrzękom nóg, żylakom, hemoroidom, cukrzycom, bólom kręgosłupa i wielu innym dolegliwościom.

9. Suplementacja kwasu foliowego jest niezbędna przed i w trakcie ciąży.

FAKT. Wyższe zapotrzebowanie na kwas foliowy już od wczesnych tygodni ciąży wymaga stałej suplementacji tym preparatem. Jest to niezmiernie ważne w profilaktyce wad cewy nerwowej płodu. Dlatego ważne jest również zdrowe odżywianie się i zwrócenie uwagę na produkty, które mają w składzie kwas foliowy. Takie jak szpinak, szparagi, kalafior, brukselka, brokuły, ser, jaja, sałata. Pomimo spożywania tych produktów, nie należy rezygnować z suplementacji.

 

fot. AKPA

 

Debata przerywana była krótkimi zajęciami prowadzonymi przez Anię Lewandowską (ambasadorką Philipiak Milano<klik>), która pokazywała jakie ćwiczenia są korzystne dla młodych mam, a których powinna unikać. Droga Mamo! Zadbaj o ruch w ciąży, ale rób to delikatnie! Spacer jest jak najbardziej wskazany, ale jogging już nie.

Philipiak Milano to nie tylko producent naczyń kuchennych, to firma z misją, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. 

Ruch plus zdrowe odżywianie to przepis na sukces. Ale jak się odżywiać? Jak przyrządzać potrawy, by nie traciły swoich cennych składników odżywczych? Konstrukcja garnków, które widziałam, sprawia, że możemy jednocześnie ugotować cały obiad nie tracąc ich cennych substancji odżywczych. Jednocześnie możemy gotować na parze, lub smażyć bez tłuszczu. Gotowanie jest intuicyjnie i sprawia wrażenie, że wszystko przygotowuje się łatwo i szybko. Widziałam to na własne oczy!

Ruch i zdrowe jedzenie, odpowiednio przyrządzone, które nie straci swoich wartości odżywczych, to jest cały przepis na sukces. Mam nadzieję, że o tym wiesz, a teraz zapraszam Cię do obejrzenia fotorelacji, ze spotkania, na którym dowiedziałam się tych wszystkich cennych dla Mam rzeczy.

 

FG6A9979

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

fot. AKPA

FG6A9977 FG6A9955

Na spotkaniu nie byłam jedynym wysłannikiem blogosfery rodzicielskiej, w końcu udało poznać mi się na żywo urocze rodzicielki blogów Olomanolo i Mamoholiczka.

FG6A9923

 

Close