Close
Close

Brak produktów w koszyku.

Sekrety morza – czegoś takiego jeszcze nie widzieliście…

Sekrety morza – czegoś takiego jeszcze nie widzieliście…

To nie jest bajka jak każda inna. To coś wyjątkowego. Każda kreska starannie zamknięta. Dosyć nietypowa na te czasy, grafika 2D i muzyka, która oczaruje wszystkich. Emocje z niej płynące skłonią nie tylko dorosłego do refleksji, zaczarują również każde dziecko. Kto nie obejrzy, nie zrozumie… tego nie da się opisać w słowach, to trzeba zobaczyć. Magiczne oczy dziewczynki mam w głowie do teraz, a jej animowane łzy samoistnie teleportowały się do moich oczu.

 

Sekrety-Morza-Recenzja-8

 

Mała, nic nie mówiąca dziewczynka, zbuntowany chłopiec oraz ich zatopiony w myślach tata. I brak jej, najważniejszej – brak matki. Rodzeństwo przypadkowo rusza na spotkanie z magią i rozwikłaniem tajemnicy, która przybliży im fakt odejścia ich rodzicielki. Nie brak tu czarnego charakteru i typowej w bajkach dla dzieci magii. Jednak w tej bajce magia nie jest taka, jakby mogło się to wydawać….

 

Sekrety-Morza-Recenzja-13

 

Gul nadal stoi w moim gardle, łzy i fluki wycierałam już łokciem, bo nadgarstki były mokre. Wspomnienia wróciły jak piorun, ale u mnie ONA nie wróciła, film jak schemat mego życia, został delikatnie powielony.


 

Do kina szliśmy pełni energii, zmęczeni życiem codziennym, chaosem, harmiderem, prędkością i myślami, czy butelka jest, pielucha, zaplecze zabawek, Ciocia Nati, która wybawi z opresji, gdyby coś się znudziło. Oczywiście Oli w trakcie zasnął, Bubek wytrzymał ponad 60 minut (!), a ja nie mogłam ruszyć tyłka z fotela. Siedziałam jak otępiała, gapiłam się w ogromny kinowy ekran. Linie – cudowne, niczym rysowane kreski, tańczyły przed moimi oczami. Mały chłopczyk i mała dziewczynka. Niczym ja i mój braciszek sprzed lat. Kiedy ONA odeszła.

Chciałam być twarda, udawałam, że nie płaczę, że nie rusza mnie to, ale one same bez mojej wiedzy wyciekały z mych oczu.

Wróciłam otępiała myślami, by zatrzymać czas, tak po prostu. Napawać się tą chwilą, nie gonić, nie czekać na koniec dnia, przecież te dzieci nigdy nie będą takie małe, przecież nigdy nie będziemy żyć wiecznie. Ten film pomoże takim małym szkrabom trochę to zrozumieć. Przecież tak ciężkie dla nas wszystkich są rozmowy o rozstaniach. W naszym życiu ich dużo, i nawet nie odważę się mówić tu o śmierci, są jeszcze rozwody, albo wyjazd taty za chlebem za granicę.

 

Sekrety-Morza-Recenzja-2 Sekrety-Morza-Recenzja-5 Sekrety-Morza-Recenzja-10 Sekrety-Morza-Recenzja-11 Sekrety-Morza-Recenzja-1

 

„Sekrety Morza” są małą terapią dla całej rodziny – zupełnie magiczną terapią. Mały widz zobaczy, że posiadanie rodzeństwa to nie są tylko kuksańce i figle czy zabieranie zabawek, to także miłość i tęsknota, poświęcenie dla drugiej osoby. Zobaczy również, że wraz z odejściem najbliższej osoby nie kończy się wcale miłość.

Natomiast „Sekrety Morza” oczami rodzica to film naładowany emocjami aż po brzegi – ścisnął mi mocno serce. Ale o tym już Ci pisałam wyżej. Film nauczył mnie, by czasem zerknąć na potrzeby moich dzieci z ich poziomu. Nieraz przecież robimy to, co wydaje się być dla nich dobre, a jest zupełnie inaczej. Filmowy Tato pomimo głosu swego serca, tęsknoty i sprzeciwiania się dzieci, oddał je zgorzkniałej babci. Myślał, że zmiana miejsca zamieszkania będzie dla nich dobra. Czy Ty też byś tak zrobił/zrobiła?

 

 

Taka kinoterapia jest potrzebna dla każdego z nas. Z pozoru zwykła bajka jest jednak zupełnie niezwykła w swej zwyczajności.  Wcale się więc nie dziwię, że została nominowana do Oscara. Także wybierzcie się naszym tropem do kina. Całą rodziną nie tylko na film, ale i na małą terapię, jaką są właśnie „Sekrety Morza” – one pokażą Wam, jak wielka siła tkwi w więzi i rodzinie.

 

FG6A9896-horz FG6A9915 FG6A9942 1-FG6A9774 2-FG6A9777 FG6A9782 FG6A9823 FG6A9838 FG6A9855

 

Marmurkowe bluzy chłopaków i spodenki młodszego – Little Gold Kind

Buciki Bubka – Gino Rossi

Close