bez-nazwy-11-792x414-2

FreshMail.pl

Dlaczego Twoje dzieci późno chodzą spać?

Posted on
[fb_button]

 

Jest po 23, rodzice podtrzymują powieki na zapałki, a one nadal skaczą. Mają energię, słoneczną chyba, bo są już dawno po kolacji, i ani nie myślą spać…

Znasz to?

My z Tatkiem doskonale.

Każdego dnia pracuję nad tym i już jest coraz lepiej, już ‚nie zaliczają’ północy, udaje nam się czasem, że zasną po 21 i jesteśmy wniebowzięci!

Jednak to długa i mozolna praca, zobaczcie jakie punkty dla Was zanotowałam, jakie najczęściej popełniają rodzice maluszków, które kładą się spać dopiero w środku nocy.

 

 1. Brak regularności – codziennie powtarzasz sobie, że tym razem kładziesz się z nimi o 19:30 i koniec. Każdego dnia jednak plan bierze w łeb, bo jest lato i dzieci chcą pobyć dłużej na podwórku, bo dłużej jest jasno, bo jeszcze musisz wstawić pranie, zmywanie, i zetrzeć podłogi, a wiesz, że jeżeli z nimi się położysz to już możesz nie wstać (w sensie zaśniesz).
 2. Brak codziennych rytuałów – codziennie przed spaniem Twoje dziecko powinno odczuć to, że zaraz pójdzie spać. Codzienny rytuał może być kąpielą, myciem ząbków, zakładaniem piżamki, czytaniem książeczki, głaskaniem, czymkolwiek – tylko musi to być codziennie powtarzane jak mantra.
 3. Wyskokowe zabawy przed snem – przynajmniej na godzinę przed snem niech nie przyjdą nam do głowy zabawy w berka, podskakiwania na trampolinie i wszystkie inne zabawy, które przyspieszą dziecku puls. Im bliżej snu, tym powinno być bardziej wyciszone.
 4. W ciągu dnia nie wyczerpali swoich wszystkich baterii – dziecko ma o tyle dobrze, że w przeciwieństwie do nas – staruszków, należy mu się drzemka w ciągu dnia. Naładuje swoje baterie i może hasać do wieczora. Takie dziecko jeśli nie zużyje swojej energii i będzie ją tłumiło – na przykład podczas oglądania bajeczek, na pewno nie zaśnie dosyć szybko. Starajcie się spędzić jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i w ruchu w ciągu dnia.
 5. Jest głodne przed snem – może ‚głodne’ to zbyt mocne słowo, ale niezbyt delikatnie mówiąc nie jest ‚napchane’. Jeśli nie chcesz żeby Twoje dzieci się przebudzały w nocy i jeśli chcesz by sen je szybko wieczorem znużył, nakarm je porządnie przed snem. U nas doskonale sprawdza się butelka mleka.

 

Wiem, że to tylko pięć krótkich zasad, a może Ty masz jeszcze jakieś sprawdzone i chcesz się nimi z nami podzielić? Chętnie wysłucham i dodam, że my pracujemy nadal. Progres jest, a pamiętaj że wieczór podsyca ogień w małżeństwie i daje czas, który w ciągu dnia poświęcany jest dzieciom. Więc każde wieczorne męki są warte tych korzyści :)

 

1FG6A6343 2FG6A6345 3FG6A6349-horz 4FG6A6393 FG6A6337 FG6A6340 FG6A6352-horz FG6A6362 FG6A6369 FG6A6377 FG6A6399 FG6A6401 FG6A6402 FG6A6414 FG6A6429 zFG6A6361-horz

 

A na zdjęciach jeden z naszych aktywnych dni, i rowerki KIDO(klik) w akcji.

Kido to rowerki biegowe, które chłopaki testują już od dłuższego czasu.

3 latek radzi sobie doskonale, oczywiście na początku musiałam mu wytłumaczyć, że ma się odpychać nóżkami, a później podnieść je do góry. Załapał w MIG!

2 latek (niespełna, bo jeszcze dwa miesiące) oczywiście potrzebuje jeszcze naszej pomocy, co nie znaczy, że nie sprawia mu to frajdy :)

Rowerki mają grube pompowane opony i mkną jak szalone! Znajdziesz je TUTAJ, z różnymi akcesoriami, kaskami, a nawet koszyczkiem na kierownicę!

 

 

signature
 • Monika

  Idealnie wyglądacie rodzinko! :)

 • Kochana muszę powiedzieć Ci, że masz K. Przesyłał całe noce od 2 miesiąca… o 22 spac 6 rano pobutka – teraz tymbardziej sam spi… :) kompletnie nic nie wiem w tym temacie :)

 • Julia

  W tytule lub podtytule powinno być jeszcze: jak sprawić by dziecko przespało całą noc. Ja stosuję się do wszystkich tego typu zasad, mamy ścisle ustalon rytuał dnia itp. Do punktu numer trzy dodałabym jeszcze zakaz oglądania bajek conajmnien godzine przed snem. Niestety ja należę do nocnych stworzeń i wolę jak córka mi dłużej śpi rano. Bardzo fajny i ważny wpis :)

 • moim zdaniem rytuały są najważniejsze ;) u nas codziennie o tej samej porze kąpiel, cycuś i później czytanie książeczki. Przed snem też nie szalejemy za bardzo ;) Jedyne co na razie zaburza ten rytm to ząbkowanie, wtedy zdarza się, że trzeba się bardziej postarać przy usypianiu i dłużej posiedzieć ;), ale i tak jest to maks 20. Także jestem wielką zwolenniczką rytmu dnia – u nas idzie całkiem dobrze ;)

 • Czytanie książek przed snem pomaga Małemu szybciej zasnąć i pory spania zdecydowanie zmieniły się od momentu pójścia do przedszkola. Poranne pobudki do przedszkola ok. 7, zamiast leniuchowania do 9-10 sprawiły, że wieczorem Maluch szybciej jest zmęczony :)

 • Gosia

  My, żeby mieć wolny wieczór zrezygnowaliśmy z drzemki w ciągu dnia już jak syn miał rok i 9 miesięcy. Od tego dnia chodzi spać do 21! A jak przez przypadek zaśnie nam koło 15 to wiemy, że możemy zapomnieć o wolnym wieczorze…
  Ten sposób ma też swoje minusy-przez całą zimę nie wyjeżdżaliśmy z domu po 17 żeby nam nie zasnął w drodze, no i cały dzień muszę być z nim, nie mam chwili odpoczynku, a jak byłam w drugiej ciąży i teraz mam 2 miesięczne maleństwo 2 godzinki wolnego w ciągu dnia by mi się przydały na podładowanie swoich baterii :)

 • Syla

  Jak mój syn zaczął skakać do 22 to po prostu przestałam go kłaść w dzień na drzemki i teraz zasypia po 19

 • Niby to wszystko wiadomo, a jednak zaspokoić te wszystkie potrzeby i dostosować się do wszystkich wymagań, kosztuje – mnie przynajmniej – sporo energii. I czasem rozważam, czy wolę włożyć te energię, czy jednak później iść spać… ;) Taki dylemat;)

  • Buuba

   oooohhhh tak, szczególnie wieczorem gdy jedyne o czym człowiek marzy to odpoczynek…

FreshMail.pl