bez-nazwy-11-792x414-2

FreshMail.pl

7 rzeczy, które powinnaś spełniać, by być najlepszą mamą pod słońcem

[fb_button]
 1. Najważniejsza – bądź taką mamą, jaką Ty chciałabyś mieć.

  2. Bądź wzorem dla swojego dziecka

Dzieci łatwo przejmują nasze nawyki, obserwują je i powielają, dlatego ostatnio przez długi czas rozwodziłam się z moim mężem gdy chciał po prostu palić. Walczyłam do tego momentu, aż owy zły nałóg zniknął z pola widzenia. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego w naszym domu, wiem, że każdy ma swoje słabości, ale bez przesady, nie w tym kierunku! Zabiję gołymi rękami, byleby tylko wszystko dla dobra dzieci. Druga sprawa, ostatnio mówię do Bubka, kochanie posprzątaj klocki, i sama niesamowicie niewychowawczym przykładem te klocki zgarnęłam do kąta stopą. Wiecie co on zrobił? Wstał i zgarniał wszystkie klocki stopą. Stanęłam jak wryta. Odłożyłam wówczas stos wypranych ręczników, które miałam w rękach i zaczęłam świecić przykładem. Zbierałam klocki do pojemnika po prostu, a on zmienił zdanie nożnego zgarniania duplo. Nawet takie niewielkie prozaiczne czynności, czy też te codziennie, jak wspólne mycie zębów procentują na przyszłość i rozwój naszego dziecka. Ta mała papuga w domu wszystko obserwuje, nawet gdy teraz dłubiesz w nosie!

3.Bądź mamą wyluzowaną

Do niedawna wszystko robiłam w biegu, brakowało mi doby. Pranie, sprzątanie, codziennie świeży obiad i wpis na bloga nie uciekną. Zamykam laptop, kiedy jeden z drugim marudzą i oddaję się im w 100%. Zawsze gdy jestem w sklepie wyszukuję dla starszego nowych puzzli, bo teraz jest na to szał, układamy razem. Pranie robię dopiero, gdy już nie ma skarpetek, a prasowanie zostawiam na godziny nocne. Te rzeczy naprawdę nie uciekną, czas spędzony z dzieckiem jest cenniejszy ponad wszystko. Wyluzuj, pranie które się piętrzy będzie pretekstem do nowych zakupów: ja nie wiem kochanie dlaczego oni tak mało ubranek mają, musimy iść na zakupy! Dodatkowym aspektem naszego luzu, powinna być możność dania wolnej ręki dzieciom, np. podczas zabawy, czy spacerów (skakanie w kałużach, włażenie na drzewa itp.)

4. Bądź mamą dbającą o dziecko

Gdy teraz w tej gonitwie zatrzymasz się na chwilkę i wysłuchasz do końca swoje dziecko, poświęcisz mu czas w zabawie, ono jako nastolatek zawsze chętnie do Ciebie przyjdzie. Gdy teraz zadbasz o jego zdrowe zwyczaje, ono nie będzie cierpiało z powodu choroby w przyszłości (przykład: codziennie mycie zębów, mniej cierpienia u dentysty w przyszłości)

5. Wytyczaj granicę

Wtedy będzie się żyło Wam lepiej, jak gdyby szczęśliwiej. Gdy dziecko nie ma ustalonej pory na konkretne zadania, zagubia się. Ono jest jeszcze malutkie, potrzebuje stałego trybu dnia, by czuć się bezpiecznie. Kiedy kolejny raz ogląda bajkę, bawi się non stop tą samą rzeczą ataki wściekłości przychodzą same. Ogniwem zapalnym, stąpaniem po kruchym lodzie są: nadmierne oglądanie telewizji, brak ustalonych godzin posiłków, oraz drzemek. Brak spacerów, czy zabawy w innym środowisku, wśród innych dzieci. Przygotowania do snu- najlepiej  by co dzień był taki sam rytm (godzina, kąpiel, ząbki, wspólne czytanie)

6.Bądź opanowana

Ileż to razy nerwy na wodzy puściły. Ileż to razy miałam ochotę wydrzeć się tupać nogami. Czasem to robiłam. Ale te oczy ze kota Shreka przynoszą więcej negatywnych emocji, niż cały ten gniew o niewiadomo co. Dziś wiem, że jeśli krzyczę na dziecko, to ono uczy się tego samego. Wiem, że jeśli zachowam spokój w bardzo nerwowej sytuacji, to dziecko w przyszłości też sobie poradzi. Wiem, że gniew to normalna rzecz i podchodzę do tego bardzo ludzko, ale czasem lepiej jest zacisnąć zęby, przy tych małych papugach..

7. Mam nadzieję, że Ty pomożesz mi dopisać ten punkt,

bo chcesz być najlepszą mamą pod słońcem, prawda?

 

1FG6A8448 3FG6A8499 FG6A8443-2-horz FG6A8461 FG6A8466-horz FG6A8474 FG6A8483 FG6A8498-horz FG6A8505 zFG6A8502FG6A8485

 

Plecak, walizka i parasolka, ostatnio nam się przydają na wspólne dłuższe wyjazdy. JANOD – klik, TU można wszystko pooglądać, a TU(klik) można kupić

 

XOXO
signature
comments [ 17 ]
share
No tags 0
 • Ola

  7. Mów, że kochasz i nie porównuj z innymi dziećmi.

  • ula

   o to to :)

   • O tak !ja zawsze byłam porównywana. .. do teraz jestem, a to boli o odbieranpewnosc siebie w dorosłym życiu.

 • Miłoszkowa Mamma

  Doceniaj i chwal swoje dziecko :)

 • Po prostu kochaj i podkreślaj jego wyjątkowość.

 • Paula

  Zabieraj dziecko w miejsca gdzie Ty chciałaś by Cię w dzieciństwie zabrano :)

  Z kałuży zrób ocean,a z wyjścia na spacer super ekstra ważną wyprawę!

  Naucz dziecko szacunku i wzajemnego zrozumienia.

  Wytłumacz dziecko to co jest dla niego nie zrozumiałe.

  • Paula

   edit: Wytłumacz DZIECKU….. itp itd :)

 • Kornelia

  Punkt 1 i 2 to cala esen cja” mojego macierzyństwa. I w sumie dodalabym tu żeby podczas rozmów czy to wychowawczych czy tych bardziej na poziomie „kolezenskich” traktować dziecko jak rownemu sobie. Dzieci są sprytne, mądre i potrafią racjonalnie myśleć. Dziwi mnie niekiedy ze matki traktują swoje pociechy jak jakieś małe pół główki i argumentują pewne sprawy na poziomie wyimaginowanych rzeczy. Ze dziecko już samo nie wie czy białe to czarne a może różowe. Oczywiście są pewne sprawy gdzie tzw białe kłamstwo to dobre wyjście z sytuacji, bo przecież takie kilkukatki nie wezmą wszystkiego na swoje barki. :-)

 • asia

  Nie rób z siebie ideału – jeśli popełnisz błąd, powiedz to dziecku, przeproś je i nie dawaj obietnic bez pokrycia

 • Tak – 7. nie porównuj z innymi zwłaszcza przy dziecku. Doceniaj i ciesz się z jego osiągnięć i umiejętności.
  Pozdrawiam

 • Myśl o sobie! Bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. :)

 • Zdjęcia jak zwykle cudowne! <3
  A punkt numer siedem? 7. Codziennie mówi "Kocham Cię, jesteś ważny, możesz zawsze na mnie liczyć".

 • Bądź mamą akceptującą, pomimo wszystko.
  Przydatny post, zwłaszcza z uwagi na to, że ja jestem mamą od dwóch miesięcy i wszystkiego na bieżąco będę się uczyć. Mam nadzieję, że jak najmniej błędów wychowawczych popełnię, ale zdaję sobie sprawę, że i tego chyba nie da się do końca uniknąć.
  Pozdrawiam!

 • Joanna

  Ucz samodzielności- wspieraj, nie wyręczaj. Buduj każdego dnia wysokie poczucie własnej wartości dziecka- będzie umiało wyrazić swoje potrzeby i nie iść za tłumem już w przedszkolu. Pozwól doświadczać, eksplorowac świat (ale nie przestymuluj dziecka), ono potrzebuje Ciebie, a nie kolejnych zabawek

 • Siódemeczka: Bądź konsekwentna i dotrzymuj słowa, zawsze… Czy to chodzi o karę, czy o spełnienie obietnicy. Niby proste, a wcale nie takie łatwe. Ale konsekwencja pomaga. Potem mogę z czystym sumieniem zapytać mojego bąbla – A czy mamusia kiedyś nie dotrzymała słowa? :-)

 • Monika

  Ciekawy wpis, taki od serducha :) pozdrawiam serdecznie!

 • Martyna

  Wszystkie „7” super :-) jeszcze dodatkowy punkt ROZWIJAJ SIĘ rób coś ciekawego, miej pasję albo chociaż maciupkie hobby. Spełniona, szczęśliwa mama to najlepsza mama!

FreshMail.pl