bez-nazwy-11-792x414-2

FreshMail.pl

NIE KRADNIJ ZDJĘĆ – PRZYŁĄCZAMY SIĘ DO AKCJI!

[fb_button]

Sama kiedyś nie brałam tego do głowy. Czy było mi potrzebne zdjęcie zachodu słońca na bloga, czy zdjęcie kremu. Klikałam prawym, zapisz obraz jako, później wklej i miałam. Ceniłam Internet za te wszystkie dogodności. Czy to było trzeba przygotować lekcję geografii – zdjęć przyrody mnóstwo. Czy sprzedać ciuch na allegro też.

Dopiero teraz mając bloga wiem o co chodzi. O co chodzi z tą własnością. Bo gdy ja kupuję aparat za kilka tys, do tego obiektyw za półtora, załamuję się, gdy naciskam spust i zdjęcie nie jest mega piękne. Więc się uczę, ustawiam, czytam w Internecie, zapoznaje się z ustawieniami manualnymi, zapoznaje się z rozszerzeniem *raw, a co dopiero profesjonaliści?! Obrabiają te zdjęcia w programach, przykładowy photoshop kosztuje ponad 2 tysiące.. I przychodzi ten dzień, gdy Ty poświęcasz tyle pracy temu zdjęciu (i pieniędzy), a tu ktoś takie coś (demotywatory-Lenka – TU).

‘Drogie te Twoje hobby’ – tak mi powiedział mój wujek, gdy mając niespełna 13 lub 15 lat, biegłam na kółko fotograficzne na 18stą godzinę, ale po drodze trzeba zdobyć kolejną kliszę do zenitu i odczynniki do ciemni. Bo drogie, czy to te tradycyjne zdjęcia, czy już nowa era – zdjęć cyfrowych. Dla tych teraz i dla tamtych trzeba poświęcić mnóstwo czasu, no i ekhm pieniędzy.

Tę pasję ma się we krwi, o niej się myśli, ma się świnkę skarbonkę na nowy obiektyw, czy nowe body ( napaliłam się ostatnio na coś nowego). A tu owoc Twojej pracy, ktoś bezkarnie kradnie. To tak jak zarabiasz pieniądze, kupujesz sobie samochód, a ja nim odjeżdżam. Drogie Matki Blogerki pomóżcie uświadomić społeczeństwo w tej kwestii i przyłączcie się do walki!

Bo gdy nic z tym nie będziemy robić, pewnego dnia obudzicie się, a zdjęcie Waszej pociechy będzie na jednym z autobusów lub billboardów w Waszym mieście. Lub nie wiem czy lepiej, czy gorzej, powstanie z nich MEM, dla mnie mem to zdjęcie plus głupi napis na nim. Równa się kpina. Jeśli jest na nim polityk to Ok, ale moje dziecko – nie dziękuje.

Kopiujemy plakat Makówkowej i przyłączamy się do akcji!

plakat-2

 

WYNIKI KONKURSU Z NOTKI TEJ  :

Sleepytot w drodze losowania wędruje do ‚Julita (julitak28@…pl) Gratulacje! Prosimy o kontakt na @

 

XOXO
signature
 • Rozumiem, że teraz skasujesz wszystkie ukradzione zdjęcia z gugli na swoim profilu na facebooku? Te z demotywatorów na przykład?

  • Buuba

   może

   • Paulina H

    Z tego co zrozumiałam z wpisu MM to jeśli zdjęcie ma podane swoje źródło/autora to nie jest to kradzież, tak? a skoro Bubkowa Mama Ania upublicznia coś na FB i jest podpis „udostępniła link od użytkownika ……(tu adres strony lub autor)” to chyba to jest legalne? Na Boga, nie popadajmy też w przesadę! :)

    • Ciocia M.

     Bubkowa Mama to nie Ania :) to raz, dwa…. wydaje mi się, że gdyby dziecko Twe pojawiło się na tak głupkowatym portalu jakim są Demotywatory, czy inne kwejki, wiochy i absurdy bez podpisu, bez autora zdjęcia, bez linku skąd się je wzięło, pisałabyś zupełnie inaczej. Dziecka nie mam, ale sama nie wyobrażam sobie żeby me przyszłe dziecię pojawiło się na takim portalu. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. wyraźnie określa co i jak. Nie można zasłaniać się tym, że się nie wiedziało, że coś tam, bla, bla, bla…. bo jak wiadomo „nieznajomość prawa szkodzi”. I od ’94 minęło już prawie 20 lat, więc był czas na przeczytanie, zapoznanie się i ZROZUMIENIE.

     • Paulina H

      Za pomyłkę imienia Przepraszam :) A w tej drugiej kwestii to się troszkę nie zrozumiałyśmy. Użycie zdjęcia czyjegoś dziecka na portalach typu demoty jest jak najbardziej kradzieżą. Ale czy udostępnianie na FB treści takich stron jest też kradzieżą? Mnie to nie dotyczy, bo nie udostępniam, chciałam tylko wiedzieć na przyszłość, żebym czasem nie popełniła przestępstwa z niewiedzy. A ustaw i rozporządzeń nie czytam, co myślę nie jest czymś zaskakującym bo chyba mało kto czyta :)

 • Kasia

  kampania MM uświadomiła mi, że wiele razy łamałam prawo kopiując fotografie innych:( przykre ale prawdziwe… niestety jestem realistką i wiem, że większość naszego społeczeństwa nic sobie z tego robić nie będzie….

 • Akcja dobra i ciekawa, tutaj: http://psniekradnij.blogspot.com/ od dawna już działa. :-)

FreshMail.pl